Anna Rutkowska

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie swoją ścieżkę kariery rozwija jako solistka i kameralistka. Jako laureatka XII Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie swoim zainteresowaniem mocno obdarzyła perkusyjną muzykę współczesną, szczególnie tę pisaną i wykonywaną na marimbie.

Swoją edukację perkusyjną kontynuowała na kierunku instrumentalistyka Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2009 roku uzyskała dyplom magistra sztuki z wyróżnieniem w klasie prof. Jana Pilcha. W październiku 2017 r. pani Anna uzyskała stopień doktora w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Występowała na wielu festiwalach w kraju i za granicą: „Warszawska Jesień” (Warszawa), „Źródła i Inspiracje” (Kraków), „Crossdrumming” (Warszawa), „Audio Art” (Kraków), „Beethovenfest” (Bonn, Niemcy), „Kalima” (Lausanne, Szwajcaria), „Uitgast” (Lelystad, Holandia), „Festiwal Kompozytorów Krakowskich” (Kraków, Polska). Na swoim koncie posiada liczne koncerty perkusyjne i marimbowe.
Wciąż poszukuje nowych „odcieni” brzmienia marimby poprzez wykonywanie utworów na składy mieszane,np. marimba, sopran i fortepian, czy duet marimb preparowanych. W jej dorobku artystycznym znajdują się także prawykonania japońskiej muzyki marimbowej.

Anna współpracowała z zespołami kameralnymi skupiającymi się na muzyce perkusyjnej: Mallet Collective Amsterdam (Amsterdam), Rhythmic Ethnic (Kraków), Amadrums (Kraków), siXen (Warszawa).

Obecnie współtworzy z Julianną Siedler-Smugą duet marimbowy – DALBERGIA DUO.